Автор: Ліза Гоц
«Дитяче містечко «Дім Ангела» ‒ це місце де сироти стають щасливими» ‒ Віталій Сабан, директор та засновник фонду «Ти-Ангел».
«Дім Ангела» ‒ затишне місце для дітей які залишилися без батьківського тепла. Заснований благодійним фондом “Ти-Ангел”, “Дім Ангела” не лише оздоровлює, але й дарує дітям найважливіше ‒ любов та підтримку. Тут дітлахи потрапляють в атмосферу сім’ї та родинного кола, знаходять друзів та отримують всю необхідну допомогу для повноцінного розвитку. А розташовується це чудове місце на Івано-Франківщині, у мальовничому селі Гошів.
Ідея створення
Ідея створення “Дому Ангела” виникла з потреби надання дітям-сиротам та дітям, які втратили батьків через війну, не просто притулок, а справжній дім. Після багаторічного досвіду роботи з державними інституціями, де діти часто відчували себе відокремленими від сімейного затишку, було створено “Дім Ангела”.
За словами Віталія: «Тривалий час ми їздили до дітей-сиріт у державні інституційні заклади, багато коштів вкладали у підтримку цих установ – відкривали комп’ютерні та навчальні класи, сенсорні та реабілітаційні кімнати, витрачали багато коштів на медикаменти, гігієну, та харчування.
Влітку возили дітей на екскурсії та організовували літній відпочинок на орендованих нами приватних садибах. Ми багато спілкувалися з цими дітьми і розуміли, що справа, яку ми робимо ‒ приносить більшу користь державному закладу, його адміністрації, але не достатньо дітям. Дітлахи з інституцій хочуть більше тепла, ласки, відвертої розмови з дорослим, який зрозуміє та підтримає. У державному закладі волонтерам це важко реалізувати, а дитині – розкритися. Адже у них тут все «по Статуту». Сказали сидіти – дитина сидить, сказали встати – встає, сказали посміхатися – посміхається, сказали розказати наперед вивчений віршик для гостей – розповідає… Ми зрозуміли, що наші старання – це мізер для цих дітей».
Саме це і спонукало фонд «Ти-Ангел» створити місце, де кожна дитина змогла б знайти свою нову сім’ю.
Етапи будівництва
Будівництво містечка для дітей розпочалось з глобального питання: «Або ми робимо щось глобальне, або припиняємо існування фонду» ‒ зазначає Віталій Сабан. «Дім Ангела» створювався абсолютно з нуля. Будівництво центру пройшло кілька важливих етапів.
Спочатку нашою метою було знайти хороше місце. І ми знайшли таке місце – спокійне, віддалене від міського шуму та гамору, серед природи. Таким виявилась земельна ділянка у селі Гошів, на Івано-Франківщині. Крім того, власники цієї ділянки, дізнавшись про мету та подальші плани, вирішили подарувати її фонду «Ти-Ангел».
Далі була клопітка робота над проектуванням самого центру, він мав бути максимально схожим на сімейну домівку – затишним, теплим, без нагадування дітям державні стіни інтернату чи дитячого будинку. Разом з архітектором команда зробили те, що зараз робить дітей щасливими. Тут вони почувають себе як вдома.
Про дітей фонду «Ти-Ангел»
У “Домі Ангела” знайшли свій притулок діти з різних куточків України, в основному з Івано-Франківської області, хоча на початку повномасштабного вторгнення у нас були діти-сироти з Луганська, Донецька, Харкова. Так, фонд акцентує увагу саме на дітях-сиротах та дітях, яких вилучили із сімей соціальні служби через невиконання батьками своїх обов’язків. Тобто, діти позбавлені батьківського піклування, тому ними опікується держава. І, на жаль, таких дітей значно більше, аніж «круглих» сиріт.
Щодо критерію відбору, то їх не існує. Треба бути слухняним, активним, не мати шкідливих звичок ‒ єдині правила.
Діти центру змінюються, у кращу сторону, звичайно. Вихователі, які приїжджають з ними у супроводі не можуть дати пояснення «чому так?». Можливо, це фактор того, що в «Домі Ангела» надається перевага неформальній освіті: фінансова грамотність, основи кулінарії (дітки вчаться готувати їжу), а також уроки по догляду за собою. Крім того, у містечку є апіхатинка-сон на вуликах, діти отримують послуги апітерапії – це їх дуже заспокоює, їм це подобається. Також є відпочинково-реабілітаційний басейн під відкритим небом та з підігрівом води, і оздоровлюючий карпатський чай. Щодо здоров’я, то у центрі є спортивні тренажери, велосипедний парк, регулярні походи у гори. Маємо й сучасну бібліотеку.
При необхідності діти-сироти отримують якісну медичну допомогу, так як фонд співпрацює з приватними медичними клініками. Також, з ними працює психолог та арттерапевт.
Табори для Дітей
Табори, організовані “Домом Ангела”, – це справжні оазиси радості та відпочинку для дітей, а також є невеличкою традицією фонду. Це про купу екскурсій, майстер-класів, тренінгів, відпочинок на природі, пікніки, зустрічі з цікавими людьми, купання у річці та басейні, ну і, звичайно, багато смачної та здорової їжі.
Зазвичай такі табори тривають 7 днів, проте цього часу цілком вистачає для того, аби діти по-максимуму зарядилися позитивними емоціями, новими знаннями та навичками. На одну зміну/табір приїжджає 20-25 дітей у супроводі (вихователь, медичний працівник закладу, з якого їде дитина).
«Минулого літа нам вдалося провести шість таких таборів, цього року маємо складнощі з фінансуванням, тому на разі маємо заплановані лише два табори. Якщо вдасться знайти кошти, то хочеться провести ще бодай три» ‒ каже директор та засновник фонду.
Проживання організовано таким чином, щоб кожна дитина відчувала себе комфортно та захищено. Діти насолоджуються також активним відпочинком на свіжому повітрі, знайомляться з новими друзями та відкривають для себе світ через призму доброти та турботи.
П’ять траншів на загальну суму $20,000 ‒ це розмір наданої допомоги ГО Громада для фонду «Ти-Ангел» за 2022-2024 роки!
Як ви знаєте, Громада завжди активно та залюбки підтримує дитячі організації задля благої цілі та, звичайно, швидшої перемоги України над московитами. Тому, стає зрозуміло, що Громада не змогла оминути такий надзвичайно важливий проект як «Дім Ангела».
Наразі фонд «Ти-Ангел» є одним з найбільших проєктів профінансованих неприбуткової організації “Громада” з моменту її створення. Тому, ми вирішили поспілкуватися про те, як допомогли розвитку центру з Віталієм, директором та засновником фонду «Ти-Ангел».
«Завдяки ГО Громада ми змогли вирішити питання із освітленням в середині будівлі. Коли почалася наша співпраця Дім Ангела був ще зовсім «голим» в середині. Багато чого потрібно було зробити, щоб почати прийом дітей. А тут ще й розпочалася війна, появились інші пріоритети. Було нелегко, але завдяки підтримці наших друзів та партнерів, зокрема і нових друзів, якими для нас стали представники Громади з Каліфорнії нам вдалося запустити «Дім Ангела» в період військового стану. Також, за кошти неприбуткової організації “Громада” ми закупили побутову техніку, ліжка, придбали якісні лежаки, що використовуються при відпочинково-реабілітаційному басейні, проведено літні табори для дітей. До речі, за весь час нам вдалось підтримати більше 100 дітей. Також, у 2023 році було отримано від них генераторну установку для подачі електроенергії під час блекаутів» ‒ Віталій Сабан.
Майбутнє фонду «Ти-Ангел»
Розумію, що маючи війну в країні, дуже важко планувати щось наперед, проте це не про сьогоднішніх героїв цієї статі. За словами директора та засновника фонду ‒ Віталія, місцеві жителі були у захопленні від їх роботи. Тому, у дарунок фонд отримав ще один гектар землі, що межує із «Домом Ангела». Це свідчить про подальший розвиток проекту.
«Ми хочемо спорудити міні-футбольне поле і тенісний корт, аби діти мали можливість розвиватися та більше приділяти увагу своєму фізичному розвитку, а не шкідливим звичкам. У планах зробити теплицю, щоб навчати дітей вирощувати овочі, доглядати за ними та збирати урожай, готувати самостійно для себе якісну їжу із власноруч вирощених продуктів ‒ це своєрідна трудова терапія. Хотілося б організувати контактний зоопарк, з метою, аби дітлахи також пробували доглядати за тваринками, контактувати з ними. Має бути ще ставок для спортивного рибальства. А ще було б добре мати свій власний мікроавтобус для недалеких подорожей, поїздок до лікарів, навчальних закладів та закупок у магазинах» ‒ слова директора та засновника фонду «Ти-Ангел».
Підтримка та залучення громади
Як зазначає наш співрозмовник, місцева громада дуже позитивно реагує на проект. Адже з їхнього досвіду, будування звичайнісінької школи затягнулось, а тут ціле містечко для дітей-сиріт, що знаходиться серед лісу та має обмежений бюджет ‒ вже працює. І все було збудовано надзвичайно оперативно.
«Ми завжди говоримо, що гроші у благодійництві – це неголовне. Важливо – це мати якісний людський ресурс, тоді кошти самі знайдуться. Люди, які живуть ідеєю, є надважливими для нас. Про нас можна розповідати знайомим та близьким, поширювати інформацію про нашу роботу, проєкти та наших підопічних через соціальні мережі. Зрештою, багато хто приходить до нас у містечко, закочує рукави і разом з нами фізично працює. У нас у фонді немає оплачуваних працівників, все тримається на ідейних волонтерах та їхній роботі. Також, місцева громада намагається допомагати нам як фінансово, так і городиною та своєю працею у містечку. Хтось допомагає нам з нашою пасікою, хтось прийде і щось відремонтує, посадить дерева, принесе печиво, іграшки» ‒ слова Віталія Сабана.
Comments