Автор: Світлана Лелик
Його будують у селі Гошів, у підніжжі монастиря, що на Долинщині. Ідея належить благодійному фонду «Ти-Ангел», який уже багато років опікуються онкохворими дітьми, сиротами, вихованцями притулків та інтернатів.
У цьому домі малі будуть проходити реабілітацію або просто відпочивати на канікулах. Для повного запуску не вистачає ще геть трохи, пише Репортер.
Є добрі люди
Багато років волонтери БФ «Ти-Ангел» щоліта організовують дитячі табори. Також виїжджають на Різдво й Великдень у гори. Словом, вчать дітей правильно відпочивати.
«Ми постійно шукаємо якісь приватні садиби, що могли б нас прийняти, – говорить директор фонду «Ти-Ангел» Віталій Сабан. – Домовляємося за нижчі ціни, але знову ж таки возимо туди немалі суми грошей. До речі, нині 20 дітей з міжрегіонального центру соціально-психологічної реабілітації у Медині на тиждень поїхали на відпочинок у Гуту. І це коштує в межах 60 тис грн. Тож ми подумали, а чому б не зробити щось своє та займатися своєю справою більш системно».
Місце шукали близько року. За словами Віталія, об’їздили чи не всю область. Десь була гарна ділянка, але мала за площею. Десь навпаки – велика, але занадто дорога.
«У Гошеві ми натрапили на хороших людей, які подарували нам земельну ділянку, – розказує Сабан. – Вона у підніжжя монастиря. Один чоловік отримав ту землю у спадок, а сам мешкає у Франківську. Коли ми зустрілися й розказали, що хочемо робити, то він залюбки ту землю віддав. Ще один чоловік категорично відмовився брати гроші за сусідню ділянку. І так ми отримали в подарунок 39 соток землі».
За словами Віталія, місце в урочищі Чорний Ділок дуже гарне, затишне, атмосферне, а ще має свою історію. Навпроти їхньої ділянки є місцина, де був перший монастир отців-василіан. Коли його зруйнували, монахи перебралися на Гошівську гору.
Роки довіри
Назвали садибу – «Дім Ангела», подібно на назву фонду. БФ «Ти-Ангел» на Прикарпатті діє вже 12 років. Як розказує Віталій, спершу метою створення організації була допомога онкохворим дітям. Пригадує, коли був студентом, побачив телепрограму, що дуже його зачепила. Вона була про проблеми онкології у дітей.
«Це був 2004 рік, – каже Сабан. – Медикаментів не було, а лікування дуже дороге. На тій передачі були київські волонтери «Надія на життя» і були їхні контакти. Я зв’язався з ними, розпитував. Перше, що ми зробили, – пішли в онковідділення. Нам дуже зраділи, не вірили, що є люди, які хочуть помагати онкохворим дітям. Ми працювали як волонтерська група, а гроші залучали лише на карткові рахунки батьків. В один момент виявили зловживання, бо є діти, які привертають увагу, а є такі, що ні. І одним надходили великі кошти, а іншим ні. Тож колеги з Києва порадили створити фонд».
Так у 2009 році й народився БФ «Ти-Ангел». Віталій розказує, що з часом з’явилися ресурси, партнери, волонтерам стали більше довіряти, і фонд міг собі дозволити взяти під опіку ще й дитячі будинки та інтернати.
Договір з будівельною компанією уклали у грудні 2020 року, але активно будувати почали у кінці квітня. Повністю проєкт коштує 3 млн грн.
Гроші, за які вже поробили чимало, від меценатів – фізичних і юридичних осіб. Також, пояснює Сабан, за 12 років роботи фонду ніхто не отримував зарплати, вони правильно господарювали, тож змогли заощадити.
«Маємо якісну бригаду і не хотілося б зупинятися, але, на жаль, на внутрішні роботи коштів таки бракує, – каже Віталій Сабан. – Маємо гроші, аби закрити зведення самого будинку, фасадні роботи, зробити електрику та сходи на другий поверх. Але на цьому все. Аби доробити решту, треба ще близько мільйона гривень».
Діти мають бути щасливі
«Дім Ангела» зможе приймати 25 дітей. Крім відпочинку, тут будуть надавати послуги реабілітації для дітей з ДЦП, які перенесли онкологію, які мають серцево-судинні захворювання.
«Плануємо поставити басейн під відкритим небом з підігрівом, аби функціонував і взимку, – ділиться планами Сабан. – До речі, вже знайшли людину, яка виготовляє басейни, і він нам опустив ціну на 50 %. Дали тисячу євро завдатку – треба знайти ще чотири. Будемо мати лабрадорів і займатися каністерапією. Також хочемо зробити контактний зоопарк. Ослика нам вже подарували. Він у наших волонтерів на перетримці. Товаришуємо з Матіасом Гепфнером, який має кінну ферму у Павлівці. Він також зацікавився проєктом, був тут і дарує нам дитячий ігровий майданчик, ще пообіцяв поні».
За словами Віталія, навіть просто відпочинок на природі у комфортних умовах дуже важливий дітям з дитбудинків, інтернатів, аби малі могли відпочити, розкритися і справді побути щасливими.
«Ми робили літній табір, повезли групу дітей у гори. Маємо фотоапарат, даємо його дітям, і вони з ним самі ходять й фотографуються, – розказує Віталій Сабан. – Усі фото виставляємо на нашій сторінці. Одна сім’я переглядала наш фотоальбом з відпочинку і їм дуже сподобався один хлопчик. Пішли у службу у справах дітей, показали фото, що хотіли би його всиновити. І зараз у того хлопчика є сім’я! До речі, у нас двоє таких дітей, яких помітили через ці сесії в літніх таборах. Тут діти розкриваються, міняються. Вони дуже емоційні, ходять щасливі».
Також Сабан говорить, що це стало ще одною причиною, аби робити «Дім Ангела».
«Ми досі дуже багато коштів вкладали в інституційні заклади – у комп’ютерні класи, ігрові чи сенсорні кімнати, – говорить Віталій. – Проаналізували й вирішили, що така діяльність не дуже ефективна, бо ми більше піднімаємо рейтинги керівникам тих закладів, натомість для дітей воно великої ролі це грає. А діти мають бути щасливі».
Небайдужі можуть долучитися та підтримати проєкт фінансово.
Реквізити для надання допомоги - https://www.tyanhel.org.ua/howtohelp
Comments